מערכות ניהול אתרים קוד פתוח

מה זה מערכת ניהול?

מערכת ניהול משמשת את בעל/מנהל האתר לצורך הזנה ועריכה של תכנים, הוספת תמונות עדכונים וכד'.

רוב המערכות המתקדמות בימינו מאפשרות שליטה על אובייקטים נוספים באתר כגון: כפתורים/תפריטים והוספת רכיבים/מודולים/ווידג'טים/בלוקים (או כל שם אחר) דרך מערכת הניהול ללא צורך בידע כלשהו בשפת קוד/תכנות.

 

היתרון העיקרי בבניית אתר עם מערכת ניהול הוא תלות נמוכה יחסית של בעל האתר במתכנת.

 

במאמר זה נסביר לכם אודות מערכות אלו, כיצד הם יכולות לשמש אתכם והאם בצד היתרונות הרבים קיימים גם חסרונות.

 

מהו קוד פתוח ומערכות ניהול אתרים

בדומה לתוכנות ומערכות הפעלה שנבנו בקוד פתוח גם מערכות ניהול אתרים (בקוד פתוח) מפותחות ומשודרגות ע"י מפתחים רבים מרחבי העולם ומאפשרות שימוש חינם במערכת.

לבניה וניהול אתרים, קיימות שלוש מערכות ניהול פופלאריות במיוחד: ג'ומלה, וורדפרס, דרופל.

לא נכנס להבדלים בין כל אחת מן המערכות אך נציין שכל אחת מן המערכות מאפשרת הקמה של אתר על בסיס מערכת ניהול תוכן ללא צורך בידע מעמיק בתכנות (צריך ידע בסיסי) וברוב המקרים, התקנה של מערכת אורכת כמספר דקות.

לוח בקרה של מערכת - ג'ומלה

היתרונות במערכות קוד פתוח

  • המערכת היא בחינם- דבר המאפשר גם לאנשים אשר אינם בעלי תקציב לבנות אתר אינטרנט.
  • ללא ניסיון- אינכם צריכים ניסיון מקצועי על מנת לבנות את אתר האינטרנט שלכם, שכן כאן אתם מקבלים קובץ הדרכה עם הוראות ברורות.
  • היצע גדול- כיוון שמדובר כאן במערכת חינמית היצע התוספות החינמיות למערכת הינו גדול ביותר, שכן מתכנתים רבים בונים תוספת זו או אחרת ומשחררים (מפרסמים) אותה לחלל העולם האינטרנטי וירטואלי ואילו אתם יכולים לבחור באם לצרף תוספת זו לאתר שלכם או שלא.

 

חסרונות המערכת

  • באגים ווירוסים ופריצת הקוד (אבטחה)- מערכות קוד פתוח מאגדות אמנם יתרונות רבים, אך לצערנו משום שהתוספות והקודים משוחררים בקוד פתוח לחלל האינטרנט, פעמים רבות מערכות אלו גם מועדות לפורענות.
  • בטחון- שאלת המפתח אשר אמורה להישאל על ידכם כאשר אתם מתלבטים באם לבחור מערכת ניהול קוד פתוח היא, 'האם מערכת זו תשתלם לכם לאורך זמן', שכן כאן יש לקחת בחשבון כי לפעמים משתלם לשלם בכסף מאשר לשלם במוניטין של העסק או החברה שלכם, כאשר האתר לוקה בחסר או מושבת בגלל וירוס מחשבים או באגים.
  • תמיכה- יש לקחת בחשבון כי כאשר אתם מחליטים לבנות את אתר האינטרנט שלכם על מערכת קוד פתוח, לא תהיה לכם תמיכה טכנית מסודרת. דהיינו, אם תתקלו בבעיה זו או אחרת ותזדקקו לפתרון, תצטרכו לפנות אל בלוגים או אל פורומים של משתמשים אחרים המשתמשים במערכות אלו ולהמתין לתשובתם.

 

לסיכום, שימוש במערכות ניהול אתרים (קוד פתוח) הוא בעל יתרונות רבים, אך בצד היתרונות קיימים חסרונות רבים ולכן יש לבצע את השיקול הנכון באם לבחור המערכת עם קוד סגור או קוד פתוח בהתאם לרמת הידע והמשאבים שברשותכם.

 

,קישורים שימושיים: אתרי בניית אתרים, הבלוג של ליאור סובטניק

Copyright 2011 מערכות ניהול אתרים קוד פתוח . Designed by Joomla templates. All Rights Reserved.